باغ زیبای لاله‌های گچسر در نزدیکی تهران تنها در اواسط اردیبهشت قابل دیدن است.


 فلات ایران و به ویژه البرز مرکزی خاستگاه گونه‌های مختلف گل لاله است. از دیر باز این گل به عنوان سمبل و نشانه و عنوان تبرکی از بهار مورد استفاده از ایرانیان قرار می‌گیرد. در این میان باغ لاله‌های گچسر در کیلومتر 52 جاده تهران-چالوس واقع در روستای گرماب و در ارتفاع 2230 متری از سطح دریا از جاذبه‌های منحصر به فردی برخوردار است.
 
جاذبه ای تکرار نشدنی + تصاویر - تصویر 1
این باغ که با 10 هزار متر مساحت و 600 هزار شاخه گل لاله در 32 گونه مختلف در کرج واقع شده، در سال 1360 توسط شرکت مهد لاله‌ها و با تلاش مرحومو به منظور آشنایی ایرانیان با چگونگی تکثیر و تولید گل لاله احداث شد.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/01/la1.jpg
در این باغ انواع گل لاله از جمله: ستاره‌ای، حاشیه دار، پرگلبرگ، زرد، قرمز، نارنجی، ارغوانی و صورتی منظره‌ای زیبا و دل انگیز پدید آورده است که زمان گلدهی آن اردیبهشت و اوایل خرداد است.
 
روستای گچسر علاوه بر باغ لاله، از جاذبه‌های منحصر به فرد دیگری نیز برخوردار است.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/01/la3.jpg
چشمه ولد که در جنوب غربی گچسر واقع شده به دلیل برخورداری آب آن از ترکیب بی کربنات کلسیم گوگردی برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی و همچنین روماتیسم مناسب است.
 
غار یخ مراد که به دلیل سرمای زیاد درون غار تا خرداد ماه نیز قندیل‌های آن قابل مشاهده‌اند، از دیگر جاذبه‌های این روستا است.
 
مشهورترین این جشنواره‌ها عبارتند از: جشنواره لاله اوتاوا (کانادا)، جشنواره لاله شهر آلبانی (ایالت نیویورک)، جشنواره شهر سرنیگر (ایالت کشمیر هند) ، در این میان جشنواره لاله کانادا ادعا کرد بزرگترین جشنواره گل لاله در جهان است و جشنواره سرنیگر هند که مناسب یاد بود ایندریاگاندی برگزار می‌شود، بزرگترین پارک لاله در آسیا است.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/01/la5.jpg


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:khabarnline.ir


مطالب پیشنهادی:
نگار فروزنده: هیچ وقت عمل زیبایی نداشته‌ام + تصویر
زندگی خصوصی شکیرا + تصاویر
مردی که فرشته میدید + تصاویر
به محض اینکه چشمم به عزرائیل افتاد خودم را به مردن زدم + تصاویر
اظهار نظر BBC درباره کلاه قرمزی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه