نوازنده پیشکسوت تار و سه‌تار از اجرای کنسرت بداهه‌نوازی‌اش پس از 12 سال خبر داد.


داریوش طلایی در سخنانی گفت: من 12 سال است که کنسرت نداده‌ام، زیرا از شرایط حاکم رضایت نداشتم. برای همین هم از صحنه اجرا کنار کشیدم و کاری را که تمام عمر خودم را برای آن تربیت کرده بودم، رها کردم.

این نوازنده پیشکسوت ادامه داد: امروز که برای این نشست خبری به تالار وحدت آمدم، با خودم تأسف خوردم زیرا زمانی که این تالار ساخته شد اینجا بودم و اولین فعالیت‌های اجرای‌ام را در این تالار آغاز کردم.

طلایی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: وقتی آدم به بلوغ عاطفی و هنری می‌رسد بعد از یک عمر تلاش و تحقیق و تدریس به اینجا می‌رسد، اما هم‌اکنون در مملکت خودم هستم؛ جایی که ریشه‌ام در همین فرهنگ است. با اینکه در این سال‌ها تدریس می‌کردم، اجرا نداشتم. هم‌اکنون باید در صحنه بود.

او در همین‌باره توضیح داد: دلایل حضور نداشتنم در صحنه واضح است. در زمینه موسیقی کارشکنی‌هایی وجود داشت و موسیقی به سمت و سویی هدایت می‌شد که فقط نوعی از موسیقی که می‌تواند در قالب خاصی بگنجد مورد حمایت قرار می‌گرفت و شاید گاهی موسیقی رشد و نمو می‌کرد که از نظر اهمیت در درجه آخر بود.

این نوازنده پیشکسوت تار و سه‌تار درباره انگیزه‌اش از برگزاری کنسرت پیش رو گفت: انگیزه من برای برگزاری این کنسرت ایجاد حرکت جدیدی است و همه فکر و ذهنم موسیقی ایرانی بوده است. به هر حال من در شرایطی بزرگ شدم و تحصیل کردم که توانسته‌ام درس‌های لازم را بیاموزم و اکنون باید برای انتقال این تجربیات به صحنه رفت.

او افزود: این کنسرت قصدش ارائه هنر است که از هنر موسیقی و فرهنگ خودمان می‌گوید. امیدوارم این حرکت ادامه پیدا کند و بتوانم در تمام ایران کنسرت بدهم.

طلایی اضافه کرد: در این کنسرت از تم «سایه روشن» استفاده کردم. «سایه روشن» کنسرتی است که 18 سال پیش همراه با مجید خلج در هلند اجرا شد و این کنسرت بر مبنای ایده‌هایی بود که درباره موسیقی ایران داشتم.

او با بیان اینکه مبنای این کنسرت بداهه‌نوازی‌ است، توضیح داد: قرار نیست در این کنسرت قطعه از پیش ساخته شده‌ای ارائه دهم اما از آنجا که در موسیقی زنده باید تعاملی بین ساز ملودیک و ساز ضربی پیش بیاید از تمام عناصر و تجربه‌هایی که در این سال‌ها داشتم استفاده کردم و قرار نیست که چیزی را برای بار اول تجربه کنم.

این نوازنده پیشکسوت همچنین بیان کرد: برنامه‌ از پیش تعیین‌شده‌ای برای این اجرا ندارم. با دو ساز تخصصی‌ام یعنی تار و سه‌تار به همراه تنبک مجید خلج به روی صحنه خواهم رفت و براساس الگوهایی که در موسیقی داریم با آرایش شخصی اجرا خواهیم کرد.

او بخش دیگری از سخنانش را به برگزاری جشنواره موسیقی جوان اختصاص داد و گفت: در این یکی دو سال گذشته جشنواره موسیقی جوان توانسته ارتباطی با نسل جوان موسیقی برقرار کند و این اتفاق مهمی است که در رده‌های سنی مختلف درک و شناختی میان جوانان از موسیقی ایجاد شده است.

طلایی تأکید کرد: جهش عجیبی از درک و شناخت در نسل‌های جدید می‌بینم که در قبل وجود نداشته است اما وقتی این جوانان به سن بالا می‌رسند متأسفانه در زمانی که باید شکوفا شوند دچار سردرگمی می‌شوند زیرا الگو ندارند و ما موظف هستیم این الگوها را به جوانان با استعداد بدهیم که در ادامه راه سرخورده نشوند. من هم مایلم تجربه و اعتبار خود را در این راه بگذارم.

در نشست خبری که صبح دوشنبه - 18 فروردین‌ماه - در تالار وحدت برگزار شده بود، تهیه‌کننده کنسرت گفت: کنسرت بداهه‌نوازی داریوش طلایی و مجید خلج 28 و 29 فروردین در شیراز و 4 و 5 اردیبهشت در تهران برگزار خواهد شد.

کیوان فرزین در بخشی از سخنانش به مشکلات برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: خیلی از شهرستان‌ها از شنیدن کنسرت‌هایی با موسیقی‌های خوب کم بهره‌اند و در بعضی شهرستان‌ها هم کنسرت یک امر نادر است و به هر حال کنسرت‌گذاری در شهرستان‌ها ریسک‌پذیری بیشتری دارد زیرا اقدامات سلیقه‌ای مسئولان محلی بیشتر است.
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.irمطالب پیشنهادی:
تقدیر مادر شهید از مریلا زارعی + تصاویر
پایتخت 3 باجوک های اس ام اسی یکیست؟
اظهار نظر BBC درباره کلاه قرمزی
ناگفته های رضا عطاران از « چ »
مردی که فرشته میدید + تصاویر
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه