حراج بزرگ هنرهای تجسمی تهران....


علی فیروزجنگ: امشب در حراجی بزرگ تهران در هتل آزادی ، آثار به نمایش گذاشته شده در مجموع 13257000000 تومان ، به فروش رفتند.

اینکه واقعا این قیمت ، به چه میزان نشان دهنده ی فضای تجسمی ایران در حال حاضر هست یا نه.اینکه اساسا این حراجی به رشد این فضا کمک میکند و یا به عکس عمل کرده و به جای رشد ، باعث پسرفت هر چه بیشتر این فضا میشود و.... سوالاتیست که پاسخ به آن نیازمند نوشتاری بلند و بالاست..
شخصا معتقدم فضای تجسمی ایران، آنقدر فقیر ( مادی و .. ) است که شوی 13 میلیاردی که امشب شاهدش بودم ، جز اینکه باعث ایجاد فضایی نادرست و نه چندان پاک میشود، کار دیگری نمیکند.
اینکه دو نقاشی سهراب سپهری در مجموع ، سه میلیارد تومان !!! به فروش می روند، چه حاصلی برای فضای تجسمی دارد ؟ چه مقدار از این 13 میلیاردی که در کمتر از دو ساعت ، رد و بدل شد ، به فضای تجسمی ایران بر میگردد و در چرخه ی حمایت و تولید آثار قرار میگیرد؟

سال گذشته در چنین شبی ، در هتل آزادی رقم 6 میلیارد و 200میلیون بر صفحه ی بزرگ سالن شمس ، پدیدار شد و پس از یکسال ، این رقم به بیش از دو برابر رسید ! آیا در این یکسال تعداد هنرمندان عرصه ی تجسمی ما ،تغییری کرده است ؟ به چه میزان گالری های جدید تاسیس شده اند و اساسا فعالیت گالری ها چه تغییری کرده است ؟


دردناکی ماجرا آنجایی یست که عکسی از بازیگری مشهور،با قیمت 60 میلیونی ، به فروش رفت. عکسی که به شدت پایین تر از سطح کیفی فضای عکاسی ایران بود و با قیمت عجیب و غریبی که به فروش رفت ، نشان داد که ساز وکار این حراجی ، و اساسا بنای وجودی اش ،دلیلی فرای دغدغه ی هنری دارد.


در کشوری که استعداد های جوان و بی نظیری در هنرهای تجسمی و حتی هنرهای نمایشی و سینما وجود دارند و برای خلق ایده های جذاب خود به دنبال حتی یک ده هزارم !!، مبلغی که امشب رد و بدل شد ، هستند و در آخر نیز موفق به جذب همین مقدار سرمایه هم نمی شوند ، واقعا این حراجی و این مقدار سرمایه که در این راه خرج میشود،چه کمکی میتواند به آن جوان کند.جز اینکه به آن جوان بفهماند که او بیش از پیش و بیش از سال گذشته کمرنگ تر و برای خلق اثارش تنها تر است.گرد آوری :  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture

خاطرات مسعود کیمیایی و محرم شدنش با فروغ فرخزاد!!!
اولین كتاب زندگی نامه جنیفر لوپز+ تصاویر
دفاع کیومرث پوراحمد از لیلا حاتمی
اعترافات آنانعمتی و زندگی خصوصی اش
تکذیب برای ادعای کیمیایی در مورد غسل دادن فروغ!
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه